Terapia

Terapia w DPS Chojnice jest formą szeroko rozwiniętej rehabilitacji leczniczej.

Realizuje się to w następujących formach:

Przeciwdziałanie nawrotom:

 • psychoedukacja
 • monitorowanie objawów 

Usprawnianie psychiczne:

 • aktywność w pracowniach i proponowanych formach pracy
 • oddziaływania farmakologiczne (wyrównywanie nastroju-zniesienie pobudzenia lub podwyższenie nastroju)
 • oddziaływania psychologiczne ( określenie przeżywanych emocji i ich przepracowanie)
 • odkrywanie potrzeb, zainteresowań
 • farmakoterapia (zaburzenia napędu psychoruchowego)
 • rozwijanie aktywności (oferty pracowni terapeutycznych) 

Usprawnianie społeczne:

 • udział w pracowniach, udział w pracach samorządu
 • weryfikowanie postaw, poglądów (spotkania społeczności, spotkania zespołu terapeutyczno-opiekuńczego)
 • udział w pracowniach i proponowanych formach pracy
 • treningi (kulinarny, budżetowy, samoobsługi itp.)
 • udział w spotkaniach społeczności oraz zespołu terapeutyczno-opiekuńczego

Usprawnianie fizyczne:

 • ruchy czynne, czynne z oporem, napięcia izometryczne mięśni
 • ćwiczenia izometryczne, ćwiczenia czynne w odciążeniu, czynne z oporem, czynne z przyborami
 • ćwiczenia manipulacyjne, gry, zabawy, gimnastyka ogólnokondycyjna.

 

Pracownia psychologiczna

Stworzyliśmy "Program Terapeutyczny dla Osób Chorych na Schizofrenię" oraz "Program Terapeutyczny dla Osób z Demencją”. Z chorymi na schizofrenię, jako zespół pracowników, pracujemy indywidualnie oraz grupowo skupiając się głównie na przeciwdziałaniu nawrotom choroby. Pracując z mieszkańcami, u których zdiagnozowano upośledzenie umysłowe, staramy się skupić na terapii behawioralnej (TB). Mieszkańców z zaburzeniami osobowości typu borderline i nie tylko, uczymy jak w konstruktywny sposób radzić sobie z napięciami i czynnikami stresogennymi. W związku z trudnościami związanymi z chorobą, niejednokrotnie brakiem wsparcia ze strony rodzin mieszkańców, nasza praca ma bardzo często charakter wspierający, ale także motywujący do zmian negatywnego myślenia, podnoszenia jakości życia osób u nas przebywających.

Prowadzące: psycholog Agata Obuchowska oraz Aleksandra Foks.

 

Pracownia Rehabilitacyjna

Rehabilitacja ruchowa(definicja)- to podstawowa dziedzina rehabilitacji. Najczęściej stosuje się rehabilitację ortopedyczną, która dotyczy pacjentów po długotrwałym unieruchomieniu. Ze względu na różnorodność schorzeń i kondycję psychiczną i fizyczną naszych mieszkańców, zajęcia z dysfunkcją narządu ruchu mają formę indywidualną w zakresie: -ćwiczenia bierne -ćwiczenia wspomagana -ćwiczenia czynne -zmiana pozycji ułożeniowej -zapobieganie przykurczów. Ćwiczenia ogólnorozwojowe z elementami gier zespołowych przeznaczone są dla osób sprawnych fizycznie. Rehabilitacja ruchowa, bez względu na formę terapii, ma na celu ogólną sprawność psycho-fizyczną. Mieszkańcy biorą udział w zawodach sportowych, grają w piłkę, korzystają z wycieczek rowerowych oraz wyjazdu na basen. Realizacja celów odbywa się poprzez: ćwiczenia na sprzęcie rehabilitacyjnym; gry i zabawy ruchowe; ćwiczenia ogólno kondycyjne i wzmacniające partie mięśniowe; wyjazdy na wycieczki-spacery; wycieczki rowerowe-pływanie(wyjazdy do parku wodnego). Ćwiczenia odbywają się na specjalistycznym sprzęcie: orbitrek; rotor ręczny; rotor nożny; tor do chodu; masażer; hantle; stepper; rowery; atlas; bloczki; drabinka; stół do ćwiczeń manualnych; ugul ze stołem rehabilitacyjnym; lampa sollux; bieżnia; bioptron; piłki; maty; piłki lekarskie; ręczny aparat do masażu.

  W zdrowym ciele zdrowy duch  (Juwenalis)

 Prowadząca: Wioletta Jankowska

 

 

Pracownia rzeźbiarska

Rzeźba zaliczana do sztuk plastycznych odróżnia się od malarstwa i grafiki, trójwymiarowością. Rzeźby oglądamy dookólnie, spoglądając na nie z góry lub z dołu. Program zajęć obejmuje  rzeźbienie w drewnie: płaskorzeźby (relief); figurki aniołów; figury szachowe; drewniane sztućce. Wykonujemy i przeprowadzamy renowacje przedmiotów z materiałów drewnopochodnych (mebli itp.) oraz przedmiotów codziennego użytku.

Z tak krzy­wego ka­wałka drew­na, z ja­kiego uczy­niony jest człowiek, nie da się zro­bić nic prostego.   

 Prowadzący: Jacek Furmanek.

 

Pracownia ceramiczna

Pracownią zajmują się mieszkańcy p. Andrzej Łoboda i p. Jakubowski

 

Pracownia wikliniarska

Pracownia wikliniarska ściśle współpracuje z pracownią rzeźbiarską. Opiekę tu sprawuje p.Olgierd Blaumann oraz dodatkowo mieszkaniec Domu p.Kotowski.

Pracownia papieroplastyki

Plastyka, obok literatury i muzyki, jest jedną ze sztuk pięknych działającą na naszą psychikę na podstawie wizualnej twórczości artystycznej. W pracowni papieroplastyki można wyczarować cuda np: z kartki papieru czy z masy papierowej. Zajmować się takimi dziedzinami sztuk plastycznych jak: malarstwo; rysunek; grafika; scenografia. Prezentować i pracować nad ciekawymi technikami plastycznymi: sztuka; fantazja składania papieru pochodząca z Chin tzw. Origami; klasyczny Decoupage; iris folding; rysunek akwarelą(na sucho i mokro, ołówkiem, węglem itp.). Wykonujemy ponadto: maski karnawałowe, kartki wielkanocne, pisanki na konkurs, kwiaty z krepiny, mandale wiosenne i zimowe, dekoracje świąteczne naszego Domu, malowanie kawą i wiele innych prac z dziedziny sztuki plastycznej.

Prawdziwa sztuka to taka, która powstaje dzięki potrzebie tworzenia.  (Albert Einstein)       

 Prowadząca: Mirella Hejnicka.

 

 

Pracownia fryzjerska

Stylistyka fryzury to jedna z ważnych umiejętności manualnych fryzjera, którego zadaniem jest nie tylko ostrzyżenie i wymodelowanie włosów, ale również  zajmowaniem się rodzajem koloryzacji włosów-farbowaniem, rozjaśnianiem, dekoloryzacją, tworzeniem pasemek, balejażem. Mieszkańcy dbają tutaj o swój wygląd (mycie głowy z masażem, układanie, strzyżenie), dowiadują się o tajnikach-sekretach pięknych włosów. Przygotowują i tworzą fryzury okolicznościowe.

 „Piękne kobiety wierzą w swoja inteligencję, inteligentne nie wierzą w swoja urodę.” (Pablo Picasso)

 Prowadząca: Bożena Banasiewicz.

 

Pracownia makijażu

W pracowni makijażu, z ang. make-up, wykorzystuje się własną wiedzę i doświadczenie. Nadaje się twarzy i sylwetce cechy osobowości i wyglądu zewnętrznego. Podobnie jak wizażu, kreujemy artystyczny wizerunek. Można powiedzieć, że tak jak w okresie baroku i klasycyzmu, tworzymy własne kanony makijażu poprzez szminkowanie,upiększanie, pudrowanie, pielęgnację twarzy. Uczymy się doboru właściwych preparatów oraz kosmetyków. Regularnie dbamy o własny manicure, bardzo ważny dla kobiet, pielęgnując i stylizując paznokcie. Dbamy również o wygląd cery, regenerację, stosując maseczki domowe z przygotowanych produktów spożywczych.

Uroda cieszy tylko oczy, dobroć jest wartością trwałą.  (Safona)

   Prowadząca: Magda Olejniczak

 

Pracownia kulinarna

Uczestnicy zajęć terapeutycznych uczą się gotowania, przyrządzania potraw, jak i również przyrządzania potraw będące wytworem sztuki kulinarnej. Ponadto pracownia przygotowuje ciasta na uroczystości w naszym Domu: spotkania urodzinowe mieszkańców; spotkania integracyjne (zabawy, grille, dyskoteki, koncerty itp.); przygotowanie poczęstunków dla innych pracowni terapeutycznych (podczas zajęć).

 Człowiek nie żyje, aby jeść, ale je, aby żyć".  (Sokrates)

Prowadząca: Alicja Mazur

 

Pracownia komputerowa

 Pracowania posiada liczne grono stałych bywalców. Zajęcia są dostosowane do indywidualnych potrzeb edukacyjnych. Realizowane są zadania: korzystanie z internetu-gry online, słuchanie muzyki, wyszukiwanie i oglądanie teledysków-filmów; używanie Skype w celu nawiązania kontaktu z rodziną; rozwiązywanie krzyżówek online; obsługa systemów Windows i Linux Ubuntu; podstawy Microsoft Excel; obsługiwanie edytorów tekstu Microsoft Word i Office Open; nauka szybkiego pisania. Nasze motto-myśl przewodnia brzmi: "Świat komputerów i internetu nie jest nam obcy"

"Mylić się jest rzeczą ludzką, ale żeby naprawdę coś spaprać- do tego potrzeba komputera" 

(Edward Morgan Foster)

  Prowadzący: Andrzej Obuchowski

 

Pracowania fotograficzna

Fotografia to zbiór różnych technik, których celem jest zarejestrowanie pojedyńczego obrazu za pomocą światła. Fotografika jest to dziedzina polegająca na tworzeniu obrazów malarskopodobnych przy pomocy technik fotograficznych. W naszej pracowni mieszkańcy rozwijają swoją zdolność obserwacji świata poprzez fotografię jak też zdobywają wiele umiejętności manualnych związanych z dalszym przetwarzaniem utrwalonych obrazów. Dzięki dobremu wyposażeniu każdy z uczestników terapii ma możliwość pracy z cyfrowym sprzętem fotograficznym i komputerowym, dostosowana do indywidualnych możliwości uczestników w zakresie ich poziomu aktywności oraz zainteresowań. Realizowane są zadania: obsługa aparatu fotograficznego; obsługa komputera (archiwizowanie materiałów, wyszukiwanie stron o tematyce fotograficzne); bsługa drukarki fotograficznej; nauka kompozycji obrazu fotograficznego; prace foto introligatorskie związane z przetwarzaniem zarejestrowanych obrazów (oprawa zdjęć, druk kalendarzy i breloków).

Aparat fotograficzny jest dla artysty kolejnym narzędziem. Jeżeli się nad tym zastanowić to jest to mechanizm podobny do skrzypiec.

To artysta jest w stanie tworzyć sztukę nie aparat.

/Brett Weston/

 Prowadzący: Roman Kortas.

 

Pracowania witrażu

Swoim doświadczeniem dzieli się tutaj z kolegami mieszkaniec Domu p. Stanisław Mróz. Opiekunem pracowni jest Olgierd Blaumann.

 

 

Pracownia Twórców Kultury

Pracownia twórców kultury to: muzyka; teatr; poezja. Podstawowymi czynnikami-środkami muzykoterapii są: dźwięk i muzyka(rytm,melodia, agogika, harmonia); zabawa; poznanie siebie nawzajem; kulturotwórczość; nawiązanie kontaktu z otoczeniem; receptywność (słuchanie muzyki oraz dzielenie się odczuciami); aktywność. Grupa Twórców Kultury pn."OREMUS" realizuje ponadto szereg zadań i celów naszego Domu (konkursy- koncerty- przeglądy muzyczne i teatralne). Nasze motto;

 MUZYKA JEST JEDNĄ ZE SZTUK PIĘKNYCH DZIAŁAJĄCĄ NA NASZĄ PSYCHIKĘ ZA POMOCĄ DŹWIĘKÓW.

 Prowadzący: Dominik Madej.

 

Pracownia modelarska

Pracownia skupia mieszkańców spełniajacych swoje zainteresowania techniczne. W pracy modelarza preferuje się budowanie modeli redukcyjnych,( tzw. modelarstwo redukcyjne).  Mieszkańcy realizują swoje marzenia w wersji miniaturowej. "Budujemy modele okrętów, żaglowców, samolotów, samochodów i wiele innych". Wykonując modele mieszkańcy wykorzystują swoją wcześniej nabytą wiedzę i umiejętności zawodowe. Poprzez prace w zespole mieszkańcy rozszerzają swoją wiedzę i historię awiacji, marynistyki i rozwoju techniki. Uczestnictwo w zajęciach usprawnia również czynności manualne oraz integrację zespołową. Nasze motto brzmi:

"REALIZUJEMY SWOJE MARZENIA W MINIATURZE"

Prowadzący: Klemens Galikowski.

Pracownia stolarska

Pracownia zajmuje się poznaniem różnych technik stolarskich i malarskich. Działania na pracowni usprawniają czynności manualne rąk, rozwijają wyobraźnię przez możliwość tworzenia przedmiotów użytkowych i dekoracyjnych. Zajęcia kształtują cierpliwość, dokładność i odpowiedzialność z powierzoną pracę i narzędzia. Wykonujemy tu wszelkie drewniane elementy potrzebne i wykorzystywane i innych pracowniach terapeutycznych. Uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, uczą się obsługi ręcznych urządzeń stolarskich i prostych czynności stolarsko-malarskich. Pracownia wykonuje również wszystkie możliwe prace renowacyjne architektury ogrodowej oraz przedmiotów codziennego użytku tj: krzesła stoły itp. Wykonujemy także ramki obrazowe oraz półki ścienne.

Są meb­le, które przeszkadzają i są meb­le niezbędne! To tyl­ko od ciebie za­leży, ja­kim meb­lem się staniesz.

 

/Krystyna Siesicka/

Biblioteka

Liczny księgozbiór jest do dyspozycji mieszkańców.